Депутатите влязоха в дебат за Закона за жестомимичния език

11:17, 07 юни 17 25 255 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini

Липсата на държавна политика за въвеждането на този език е пречка за интеграцията на тези хора в обществото и пречи на подрастващите. Това заяви депутатът от „БСП за България“ Георги Гьоков при обсъждане на проектозакона за българския жестомимичен език в парламента, предаде  БГНЕС.

Чрез уреждането му в закона, хората ще могат да се реализират пълноценно в обществото. В съответствие със закона жестомимичният език става гаранция за равна възможност за хората с увреждания. Необходимо е обучение на преводачи, които ще работят с деца. Освен това хората с увреждане ще могат да работят с администрацията и ще могат да работят, заяви той от трибуната на народното събрание.

Депутатът от ГЕРБ Светлана Ангелова влезе в дебат с Гьоков, защото според нея този законопроект е направен набързо и показва липсата на познание по темата. Освен това, според нея, приемането на този закон няма да реши проблемите на хората с увреден слух.

Младен Шишков от ГЕРБ също коментира Закона за жестомимичния език като заяви, че сам по себе си законът не урежда никакви отношения.

Шишков заяви, че е необходима фундаментално различна концепция за уреждане на тези взаимоотношения. Според него голяма част от текстовете в закона дублират други закони.

Днешният дебат е пример за онези ситуации, в които българският народ би описал на нежестомимичен език, че когато не искаш да свършиш една работа, ще намериш много аргументи, коментира депутатът от „БСП за България“ и зам.-председател на Народното събрание Валери Жаблянов. Не мога да разбера част от аргументите, които се основават на научното съществуване или необходимостта от научно доказване на жестомимичен език, коментира той. Както стана ясно от всички изказвания дотук, това е жива система на разговор или на общуване между български граждани на български език.

Депутатът от ДПС Хасан Адемов заяви, че ДПС ще подкрепи Закона за жестомимичния език. Според него законът трябва да се приеме, защото има конвенция на ООН. Освен това по този закон са необходими експертни и надпартийни усилия, каза още Адемов. "Трябва да признаем факта, че в живия живот този език съществува признат или не. Този език трябва да има статут на такъв", каза още Адемов. 

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама