Лиляна Павлова: За всяка реформа е нужно мнозинство

23:46, 13 мар 17 / Политика 25 392 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini

„За всяка реформа е нужно мнозинство в парламента. От ГЕРБ имаме воля за реформи. В коалиционна среда работихме сложно”, заяви днес на среща с бизнесмени в Шумен Лиляна Павлова – министър на регионалното развите в двете правителства на Бойко Борисов, а сега водач на депутатската листа на партията във Варна.

Днес Павлова посети Шумен и се срещна с представителите на Стопанската камара в града. На дискусията присъстваха кметът на Шумен и областен лидер на ГЕРБ Любомир Христов и зам.-кметът Боян Тодоров.

Най-крупните индустриалци в региона поставиха открито проблемите, които срещат в работата си.

Три основни въпроса за решаване очертаха местните бизнесмени – бавната административна машина, липсата на квалифицирана работна ръка, добра инфраструктура. Членовете на Стопанската камара в Шумен попитаха Павлова и за данъчната политика на ГЕРБ.

„Ние осигуряваме 13 хил. работни места в областта. Искаме да развиваме града и региона. Иначе казано – ние сме от партията на Шумен. Местната икономика е най-голямата в Североизточна България. Изпреварваме градове като Варна. За успешното развитие е нужна добра бизнес среда, която зависи от инфраструктурата и данъчната политика. Всички искаме да живеем в един хубав град, а в това отношение нещата не са добре. Освен за проекта ИСПА в Шумен от 27 години не са влезли други инвестиции. Този проект обаче също е спорен, защото се разбиха уличните настилки. 27 години министър на икономиката не е стъпвал в града”, описа ситуацията председателят на местната Стопанска камара Николай Тончев. Той изрази всеобщото разочарование на бизнеса от икономическата програма на БСП.

„Не планираме повишаване на данъците, ще запазим плоския данък. Шумен е пример за подръжание за икономическо развитие”, заяви Лиляна Павлова и подчерта, че сред основните цели в програмата на ГЕРБ е премахване на административните тежести за бизнеса. „Това е първият закон, който ще подготвим за разглеждане от новия парламент, ще променим и подзаконови актове, за да улесним хората, които създават работни места”, обясни Лиляна Павлова и уточни, че проблема не търпи отлагане.

Снимка: ГЕРБ-Шумен

Местните индустриалци не скриха намерението си да прибегнат към внасянето на работна ръка от Укройна и Молдова, защото в региона липсват квалифицирани кадри. Те поискаха Областна управа да поеме координацията по процеса на набавяне на роботници от двете страни, защото в момента процедурите са много усложнени.

„Причина за липсата на добри кадри е ликвидирането на професионалното образование. Приоритетно ще насочим средства за развитие на професионалните гимназии. Дори и така обаче пак ще се наложи да внасяме работници от Украйна и Молдова и ние от ГЕРБ подкрепяме това. Целта е да се преборим проблема с трайно безработните, която се подхранва от европейските социални фондове. Предпочитаме тези пари да отиват в предприятията, които да наемат и обучат свои кадри”, разясни Павлова.

Местния бизнес отбеляза и факта, че 80% от евросредствата в социалната сфера и образованието минават през неправителствените организации у нас, а практиката показва, че това не е афективен модел.

Представителите на Стопанската камара в Шумен препоръчаха да се затегнат мерките по събиране на данъците и ДДС от фирмите и се позоваха на техни проучвания, които показват, че в държавната хазна могат да влязат още най-малко 2 млрд. лева. „Само 400 млн. лева годишно губи държавата от продажбата на контрабанден тютюн. Доволни сме, че няма да се вдигат данъците, но искаме реални реформи”, заявиха шуменските бизнесмени. Те посочиха и проблема с акциза на горивата и подчертаха, че в страната има над 30 хил. ведомствени бензиностанции, които не отговарят на никакви изисквания и контролът над дейността им е слаб.

Индустриалците се обявиха и за преразглеждане на държавната поръчка за специалностите във вузовете.

Местният бизнес не пропусна да повдигне въпроса и за изграждането на пътя Силистра-Лесово, който ще оживи икономически региона. Николай Тончев обясни, че могат да се намерят инвеститори. След спор за икономическата рентабилност на проекта страните се споразумяха държавата да даде пори за изграждането на четирилентов скоростен път, а бизнесмените да поемат строителството на моста, който ще свързва Силистра с румънския град Кълъраш.

Лиляна Павлова припомни, че при управлението на ГЕРБ са дадени 200 млн. лева за изграждане и ремонт на пътища в региона на Шуменско и Североизточна България. Тя обясни, че кабинетът „Борисов 2” е осигурил 300 млн. лева за изграждането на първите два етапа от автомагистрала „Хемус”. Първият от Каспичан до Буховци с дължина от 16 километра и цена от 160 млн. лева. Втората отсечка от Буховци към Разград и Търговище, която е дълга 14 километра и струва 140 млн. лева.

„Автомагистрала „Хемус” е безпорен приоритет и залог за икономическия ръст на Шумен и региона”, категорична бе Лиляна Павлова. Тя припомни, че правителството на Бойко Борисов е събрало 3 млрд. повече от данъци през миналата година, но добави, че ежегодно с 5 млрд. от държавната хазна се дотират парите за пенсии.

В подробности, касаещи развитието на бизнеса, Павлова запозна индустриалците и с основните приоритети в програмата на ГЕРБ и обаща да се вслуша в препоръките на  шуменските бизнесмени.

Снимка: ГЕРБ-Шумен

По-рано през деня Лиляна Павлова посети Индустриалния парк в Шумен и на място се запозна с изграждането на две предприятия там. Тя разговаря и с представителите на фирмите – изпълнителки на строителните дейности и остана доволна от видяното.

Изпълнителният директор на Индустриалния парк Николай Тончев подчерта, че са в процес на подписване на договори за изграждане на още няколко нови завода.

До края на годината в новата индустриална зона на Шумен ще бъдат завършени четири предприятия, които ще осигурят 1 100 работни места.

Купуването и продаването на гласове е престъпление!

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама